Asset Publisher Asset Publisher

Młodzież zapobiega pożarom

W piątek 15 kwietnia br. w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

           Tegoroczny OTWP był wyjątkowym ponieważ do organizacji turnieju włączyły się Nadleśnictwa LP w Skarżysku i Suchedniowie. Stałym współorganizatorem eliminacji powiatowych jest także Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP i Starostwo Powiatowe.

            W konkursie wzięło udział 47 uczestników podzielonych na 3 grupy wiekowe: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, reprezentujących wszystkie gminy z terenu powiatu skarżyskiego. 

 

            Turniej jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość uczestników. Eliminacje powiatowe polegały na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań z zakresu wiedzy pożarniczej oraz bezpieczeństwa pożarowego lasów, dostosowanych stopniem trudności do odpowiedniej grupy wiekowej. Poziom wiedzy zaprezentowanej przez młodzież biorącą udział w turnieju był niezwykle wysoki i wyrównany. Kto wie, być może niektórzy z uczestniczących w turnieju swoją przyszłość zwiążą z zawodem strażaka.

 

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie st.kpt. Marcin Kuźdub oraz mł.bryg. Michał Ślusarczyk. Po zmaganiach związanych z rozwiązywaniem testu, kiedy emocje nieco opadły uczestnicy turnieju zostali zaproszeni przez strażaków na poczęstunek herbatą i pączkami. Natomiast w oczekiwaniu na wyniki i posumowanie turnieju ratownicy z JRG Skarżysko-Kamienna przygotowali dla nich pokaz z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz pokazy sprzętu pożarniczego.

 

            Na zakończenie turnieju pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej bryg. Marcin Machowski odczytał nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu na szczeblu powiatowym w poszczególnych grupach wiekowych. Po krótkim podsumowaniu, w którym głos zabrali Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, Z-ca Nadleśniczego w Skarżysku Michał Farys i Nadleśniczy z Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas przystąpiono do najprzyjemniejszej części turnieju, czyli wręczenia zwycięzcom okolicznościowych dyplomów oraz atrakcyjnych nagród rzeczowych ufundowanych przez: Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Skarżysko, Nadleśnictwo Suchedniów i market Castorama w Skarżysku-Kam., który ufundował upominek dla najmłodszego uczestnika konkursu (torba sportowa wraz ze sprzętem sportowym). Poczęstunek dla uczestników ufundował Carrefour Market w Skarżysku-Kamiennej.

 

Wyniki konkursu:

 

Szkoły podstawowe:

1 miejsce – Zuzanna Lelonek- SP w Kierzu Niedźwiedzim

2 miejsce – Igor Pasteczka- SP 13  w  Skarżysko-Kam

3 miejsce – Daniel Magdziarz - SP 5 w  Skarżysko-Kam

4 miejsce – Wiktor Winiarski - SP w Kierzu Niedźwiedzim

5 miejsce – Dominik Fąfara - SP w Kierzu Niedźwiedzim

 

Gimnazja:

1 miejsce – Julia Sasal - Gimnazjum w Skarżysku-Kość.

2 miejsce – Natalia Scibisz - Gimnazjum w Skarżysku-Kość.

3 miejsce – Weronika Pożoga - Gimnazjum w Skarżysku-Kość.

4 miejsce – Adrian Pedryc- Gimnazjum Armii Krajowej w Łączna

5 miejsce – Damian Czerwiński - Gimnazjum Armii Krajowej w Łączna

 

Szkoły ponadgimnazjalne:

  1. 1 miejsce – Wiktoria Kuźdub - I LO w Skarżysku-Kam.
  2. 2 miejsce – Adam Niziołek - I LO w Skarżysku-Kam.
  3. 3 miejsce – Norbert Michta - I LO w Skarżysku-Kam.
  4. 4 miejsce – Karol Januchta - III  LO Skarżysko-Kam
  5. 5 miejsce – Konrad Stasiak - II LO Skarżysko-Kam

 

            Najmłodszym uczestnikiem turnieju okazał się Daniel Magdziarz ze Szkoły Podstawowej w Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku-Kamiennej.

 

            Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im powodzenia w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w dniu 27 kwietnia 2016 r. w KW PSP Kielce.

KP PSP w Skarżysku-Kam. składa serdeczne podziękowanie opiekunom i nauczycielom przygotowujących młodzież do udziału w turnieju, a w sposób szczególny fundatorom nagród rzeczowym, dzięki czemu turniej zyskał należytą oprawę.

 

 

tekst: KP PSP Skarżysko-Kamienna