Lista aktualności Lista aktualności

XV Święto Polskiej Niezapominajki

15 maja na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. redaktora Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyło się Święto Polskiej Niezapominajki.

Obchody Święta rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci  pomysłodawcy Święta Polskiej Niezapominajki – redaktora Andrzeja Zalewskiego.

,,Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków" – powiedział w 2006 roku Andrzej Zalewski, redaktor Ekoradia.

Po złożeniu kwiatów posadzono dąb szypułkowy upamiętniający jubileuszową – XV edycję Święta Polskiej Niezapominajki.

Uroczyste otwarcie obchodów nastąpiło na scenie, gdzie głos zabrał Andrzej Matysiak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Jacek Karaśkiewicz nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Następnie został odczytany list Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, w którym życzył uczestnikom święta wiele słońca, radości i dobrej zabawy wraz z rodzinami i przyjaciółmi pod znakiem Polskiej Niezapominajki. – Bardzo potrzebujemy takich pozytywnych świąt przypominających nam o tym, jak wielkim darem możemy się cieszyć, między innymi w postaci ogólnodostępnych, pięknych i pełnych przyrodniczego bogactwa lasów – napisał dyrektor.

Paweł Sałek wiceminister środowiska przypomniał, że redaktor Andrzej Zalewski łączył wokół idei Niezapominajki leśników, rolników i ogrodników.

W części artystycznej na scenie wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz Bajarze z Leśnej Polany. Następnie uczestnicy pikniku obejrzeli występy dzieci z przedszkoli i szkół oraz pokaz musztry paradnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia i szermierki w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu. Na zakończenie Święta Polskiej Niezapominajki na scenie wystąpił zespół Chłopcy z Placu Broni.

Na placu przy scenie ekspozycje przyrodnicze przygotowały Nadleśnictwa z Leśnego Kompleksu Promocyjnego ,,Puszcza Kozienicka", Leśnego Kompleksu Promocyjnego ,,Puszcza Świętokrzyska", Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Liga Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, technika leśne w Zagnańsku i Garbatce-Lenisku, Muzeum Wsi Radomskiej oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Na  chętnych czekało wiele gier i konkursów  o tematyce przyrodniczo-leśnej. Nagrodami były m. in. sadzonki drzew leśnych. Najmłodsi oprócz wiedzy mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi i sprawnością. Swoje stoiska przygotowali również twórcy ludowi i wystawcy prezentujący wyroby regionalne.

Na trasę po Puszczy Kozienickiej wyruszyli uczestnicy wyprawy nordic walking z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Dla zwolenników aktywności sportowej przygotowano także przejazd rowerowy w ramach akcji ,,Jazda z miasta".

Po raz kolejny Niezapominajka zgromadziła na wspólnym świętowaniu wszystkich, którzy kochają spędzać czas w lesie.