Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości w Michniowie

W dniu 12.07 w Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę Pacyfikacji Michniowa. W dniach 12 i 13 lipca 1943 r. oddziały niemieckie dokonały

okrutnej zbrodni na bezbronnej ludności cywilnej mieszkającej w Michniowie. W bestialski sposób Niemcy zamordowali co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiet i 48 dzieci czyli niemal wszystkich przebywających we wsi, którą doszczętnie spalono.

Corocznie w hołdzie zabitym odbywają się uroczystości patriotyczne upamiętniające te bolesne wydarzenia. W tym roku wzorem lat ubiegłych wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz kombatanci i instytucje państwowe z pocztami sztandarowymi w asyście wojskowej warty honorowej. W imieniu Lasów Państwowych obecna była reprezentacja leśników na czele z zastępcą dyrektora  RDLD  w Radomiu Piotrem Kacprzakiem oraz nadleśniczym Nadleśnictwa Suchedniów Piotrem Fitasem z pracownikami. Na zakończenie uroczystości po mszy świętej pod zbiorową mogiłą zamordowanych mieszkańców Michniowa złożone zostały wieńce i wiązanki od poszczególnych delegacji.

Delegacja leśników złożyła po oficjalnych uroczystościach wieniec pod pamiątkowym obeliskiem zamordowanej rodziny gajowego Krogulca.                                                                         

 Według przekazów od tego miejsca , gdzie stała leśna osada rozpoczęła się cała tragedia Michniowa, a pierwszymi ofiarami było siedmioro dzieci i żona gajowego Krogulca, który sam spalony został żywcem w stodole z innymi mężczyznami.